آشنایی با گاز مبرد R410A

تفاوت گاز مبرد R410 A با گاز مبرد R22 چیست ؟

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی چیست ؟

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی : دستگاه های تهویه مطبوع از گازهای مختلفی استفاده می کنند، دو نوع از شایع ترین گازها که در کولرهای گازی استفاده می شوند گازهای R22 و R410 هستند.

در چهار دهه گذشته شایع ترین گاز مورد استفاده در سیستم های تهویه مطبوع R22 یا همان گاز فرئون بوده است .گاز R22 یک هیدروکلوروفلوئورومتان است که به جو زمین خسارت وارد میکند . متاسفانه نشت و انتشار گاز R22  در تخریب لایه اوزون تاثیر زیادی دارد و علاوه بر این، گاز فرئون یک گاز گلخانه ایست که موجب گرم شدن کره زمین میشود.

به همین دلیل تولید سیستم هایی با استفاده از گاز R22 از سال 2012 ممنوع شده و تولید دستگاه ها تا سال 2020 باید متوقف بشه و فعلا تولید اون فقط در کشورهای جهان سوم ادامه دارد.

جذب و ازاد کردن گرما در گاز فرئون نسبت به R410 کمتره و بازده کمتری نسبت به اون داره .گاز موجود در کولرهای اینورتر R410 میباشد.

گاز R410a دارای نقطه‌ جوش منفی ۵۱٫۴- درجه است که در مقایسه با گاز R22 که دارای نقطه‌ جوش منفی ۴۰٫۸ درجه است و بازده بسیار بالاتری داشته و سازگار با ODP نیز میباشد که دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل‌ های حرارتی کوچک مانند کولر گازی بسیار عالی است.

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی

 

از مزیت های گاز R410 نسبت به گاز R22 می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • R410 در جذب و ازاد شدن گرما از مبرد R22 بهتر عمل میکند.
 • کمپرسور R410 خنک تر از R22 کار می کند؛ همچنین ریسک خراب شدن ان به دلیل Over Heat کاهش مییابد.
 • نسبت حلالیت R410 در روغن سنتیتک بیشتر از حلالیت R22 در روغن ماینرال است. به همین دلیل سیستم R410a دارای خوردگی و سایش کمتر از سیستم R22 است.
 • R410 مقدار شارژ کمتری نسبت به R22 دارد.
 • R410 آنتالپی بالاتر و نقطه جوش پایین تری نسبت به R22 دارد.
 • استفاده R410 در دستگاه های تهویه مطبوع باعث عمر بیشتر قطعات،سرمای بیشتر و ماندگاری بالاتر می شود.
 • کمپرسوری که از مبرد R410 استفا ده می کند فشار بیشتری نسبت به کمپرسور های حاوی گاز R22 به سیستم و لوله ها انتقال می دهد و باعث بهبود سرمادهی می شود

 تفاوت خنک کننده های (کولرهای) گازی با گاز R22 و برای شارژ کولر گازی R410a

گاز مبرد انواع مختلفی دارندR404a : ، R407C ، R507 ، R410a ، R11 ، R12  ، R134a ، R22 ، R502  که پرکاربردترین گازها گاز R22 و R410a می باشند ،گاز  R22و R410a دو نوع اصلی برای کولر هستند که با نام های فریون و پورون شناخته می شوند. نوع کولر (خنک کننده) مورد استفاده در دستگاه تهویه بسیار با اهمیت است و از آنجایی که این کولرها در یک سیستم قابل تعویض نیستند باید حتما قبل از خرید با اطمینان، سیستم خود را انتخاب کنید تا بعدا دچاره مشکل نشودید. تفاوت هایی اساسی بین این دو کولر (خنک کننده) وجود دارد.

گاز R22 :

گاز R22 ، فریون نام یکی از بهترین مارک های R22 است که اغلب R22 با این نام شناخته می شود. در سیستم های قدیمی از  R22ستفاده می شود که بعد از سال 2010  به خاطر داشتن آب کلروفلوئورو کربن (HCFC) استفاده از آن متوقف شد. طبق تحقیقات انجام شده، فریون نقش زیادی در تخریب لایه ازون دارد و علاوه بر آن به دلیل قطع شدن  R22 ، منایع محدودی از آن در دسترس است. بنابراین اغلب سیستم های جدید از R22 یا فریون استفاده نمی کنند.

گاز R410a :

گاز خنک کننده دیگری که به تازگی و در سیستم های تهویه جدید خانگی از آن استفاده می شود R410a نام دارد که با نام پورون شناخته می شود و استاندارد ایالات متحده تا سال 2015 را به خود اختصاص می دهد، نام علمی این گاز هیدروفلوئورو کربن (HFC) است که آسیبی هم به لایه ازون نمی رساند. با اینکه اغلب واحدهای تهویه هوا به طور خودکار از کولر  R410aاستفاده می کنند باز هم لازم است قبل از خرید، نوع گاز مورد استفاده را بررسی نمایید . برای مثال مدل های سال 2010 به بعد را حتما بررسی کنید که از   R22 و یا از R410a  استفاده می کنند.

عملکرد متفاوت:

گازR22  و R410 فقط در آسیب های زیست محیطی با هم متفاوت نیستند بلکه در نوع عملکرد هم متفاوت هستند. مثلا کولر علاوه بر اینکه با محیط زیست سازگارتر است و آسیب کمتری به لایه ازون می رساند در خنک کردن هوا (برای رفع گرمای بیش از حد) و جذب گرما بهتر از R22 عمل می کند. کار بالاتر فشار بالاتر، یکی دیگر از ویژگی های R410a است که موجب نامناسب بودن (راحت نبودن) کمپرسورهای موجود در واحدها در مقابله با فشار بیشتر می شود.

روانکاری R410A ها توسط روغن مصنوعی و R22 ها توسط روغن های معدنی انجام می شود اما از آنجایی که روغن های مصنوعی محلول تر هستند کارایی کل سیستم را افزایش می دهند و بنابراین می توان گفت کولرهای R410A سیستم های کارآمدتری نسبت به کولرهای R22 دارند.

سیستم شارژ خشک :

واحد های شارژ خشک راهکاری جدید برای ادامه استفاده از R22 هستند که توسط بعضی از شرکت ها ارائه شده اند. این واحد ها در کارخانه بدون کولر نصب شده اند که برای راه اندازی باید توسط یک نیروی تکنسین در خانه شما پردازش شود اما با اینکه این روش هنوز قانونی است نمی توان آن را یک راه همیشگی مناسب برای خانه های شما دانست.

با وجود ارزان تر تمام شدن هزینه های اولیه راه اندازی باید به یاد داشته باشید که در آینده قیمت را برای شما افزایش می دهد و پیدا کردن کولر (خنک کننده) را سخت تر می کند. با تمام اینها حالا می دانیم که R410aها کارآمدتر ، به صرفه تر و با محیط زیست سازگارترند. از طرفی مشکل مطرح دیگر طولانی نبودن ضمانت شارژ خشک است اما انتخاب یکی از گازهای فریون و پورون، انتخاب دشواری نیست چرا که این تصمیم توسط صنعت HVAC و محدودیت های مقرارتی اتخاذ شده است.

در نهایت می توانیم به صراحت اعلام کنیم که R410aها برای یک سیستم کارآمد و البته کمک به محیط زیست بهتر عمل  می کنند و در زمان خرید یک سیستم جدید، باید مطمئن شوید که دستگاه به جای یک سیستم شارژ از R410a استفاده می کند. در نتیجه دستگاهی با کارایی مطلوب تر و سالم تر برای ساکنین و محیط زیست خود داریم.

دو نوع از رایج ترین گازهای مورد استفاده در کولرهای گازی اسپلیت گاز R410 و R22 میباشد.برای خرید کولر گازی باید تفاوت میان گاز R410 و R22 را بدانید،

تا بتوانید کولر گازی مناسبی را خریداری کنید.

قبل از این که تفاوت میان این دو گاز را متوجه شویم بهتر است که با واژه ای به اسم مبرد  آشنا شویم:

مبرد یکی از ابزارهای آزمایشگاهی می‌باشد که به منظور سرد کردن بخارات و تبدیل آن‌ها به مایع استفاده می‌شود. این وسیله بیشتر در فرایند تقطیر و برای سرد کردن

بخارات حاصل از تقطیر مخلوط چند مایع به منظور جداسازی آن‌ها به کار می‌رود.

برای انتقال حرارت از داخل یک محفظه یا اتاق به خارج , احتیاج به یک واسطه است. در یک سیستم سرد کننده مکانیکی استاندارد , عمل گرفتن حرارت با تبخیر مایعی در دستگاه تبخیر، و پس دادن آن در دستگاه تقطیر صورت می گیرد و این امر باعث تغییر حالت ماده سرمازا از بخار به مایع می گردد.

گاز R410، مزایا و معایب

گاز R410 دارای نقطه‌ جوش منفی ۵۱٫۴- درجه است که در مقایسه با گاز R22 که دارای نقطه‌ جوش منفی ۴۰٫۸ درجه است و بازده بسیار بالاتری داشته و

سازگار با ODP نیز می باشد که دارای ظرفیت سرما سازی بسیار خوبی بوده و برای مبدل‌ های حرارتی کوچک مانند کولر گازی بسیار عالی است.

سیستم‌های طراحی شده برای R410A جهت انجام وظیفه خنک‌سازی یکسان، دارای اجزای کوچکتری نسبت به گاز R22 می‌باشند.  کپسول‌های گاز

مبرد R410A به رنگ صورتی می‌باشند. و بهترین و اصولی ترین روش شارژ گار از طریق آمپر دستگاه است.

 • در گذشته تقریبا در ساخت و تولید تمامی کولر های گازی از مبرد R22 استفاده می شد

R22 در قیاس با R410 از تراکم پذیری بالاتری برخوردار است و لذا کیفیت سرمایش مطلوبتری ایجاد می کند.

 • گاز R410 از کندانسور  بزرگتری بهره مندند

گاز برگشتی از اواپراتور فرصت بیشتری دارد تا گرمای خود را بهتر و بیشتر به اتمسفر منتقل کند و به این ترتیب در زمان ورود به کمپرسور منقبض تر بوده

و کمپرسور با نیروی کمتری اقدام به متراکم کردن R410 می کند که در نتیجه میتوان گفت که این گونه کولر های گازی، برق کمتری مصرف میکنند.

 • استفاده R410 در دستگاه های تهویه مطبوع باعث عمر بیشتر قطعات،سرمای بیشتر و ماندگاری بالاتر می شود.
 • به دلیل بالاتر بودن فشار نسبت به گاز R22 به مقدار ۶۰ درصد، بایستی تنها در تجهیزات جدید استفاده گردد.
 • سیستم R410a دارای خوردگی و سایش کمتر از سیستم R22 است.

کمپرسوری که از مبرد R410 استفاده می کند فشار بیشتری نسبت به کمپرسور های حاوی گاز R22 به سیستم و لوله ها انتقال می دهد و باعث بهبود

سرمادهی می شود.

 

 • مقرون به صرفه بودن گاز R410

اگر چه در بازار با توجه به ممنوعیت گاز R22، با قیمت بیشتری به فروش میرسد ولی پیشنهاد ما به شما گاز R410 است و حتی اگر سیستم های تهویه مطبوع

شما، عمر مفیدشان رو به پایان است بهتر است آنها را با کمپرسور R410 جایگزین کنید.

 • ریسک خراب شدن در کمپرسور R410 کمتر است

استفاده R410 در دستگاه های تهویه مطبوع باعث عمر بیشتر قطعات و سرمای بیشتر می شود.

 • کولرهای گازی دارای مبرد R410 در مقایسه با کولرهای گازی دارای مبرد R22، برق کمتری مصرف می کنند

گاز R22، مزایا و معایب

نوعی گاز قدیمی با نام تجاری Freon، که گاز فریون HCFC (هیدروکلروفلوروکربن)‌ است. و گاز R22 که دارای نقطه‌ جوش منفی ۴۰٫۸ درجه است.

از نظر سازگاری با میحط زیست سازگاری کمتری دارد. و از سال ۲۰۱۰ در سیستم تهویه مطبوع دیگر تولید نخواهد شد.

 •  آسیب رساندن به محیط زیست

گازهای R22 با شکستن مولکول های O3 باعث نازک شدن لایه ازن می شوند. به همین دلیل تولید آن ها متوقف شده است،R410 با حذف این مشکل

جایگزین R22 شد.

 

 • احتمال ترک خوردگی سیستم های دارای گاز R22 بیشتر است

R22 احتمال ترک خوردگی آن ها زیاد است و از روغن برای چرب نگه داشتن کمپرسوردر حین کار استفاده می کنند. که با روغن معدنی مانند روغن سفید،

روغن آلکیل بنزن و روغن پلی اُل استر، سازگار است.

 • برای پیدا کردن گاز R22 باید هزینه ی بیشتری را پرداخت کنید.

استفاده از آن ممنوع شده است، به همین علت از هزینه ی بیشتری برخوردارند.

 • R22  مقدار شارژ بیشتری نسبت به R410a دارد.
 • کمپرسور R22 فشار کمتری نسبت به کمپرسور R410 دارد.

در نهایت نتیجه میگریم که گاز R410 بهتر از R22 میباشد و جایگزین خوبی است.

 

اولین کاری که میکنید اینه که باید به برچسب فنی کولر توجه کرده و از نوع گاز و مقدار به کار رفته در سیستم مطمئن شوید مانند شکل زیر که میبینید گاز آن را R410a معرفی کرده و مقدار آن را ۱٫۱۰ کیلوگرم مشخص کرده است.

بیشتر بدانید:  نحوه استفاده از سیستم گرمایش کولرگازی در زمستان

 

روش دوم : کمبود گاز در کولر گازی اینورتر یا اضافه کردن گاز R410a

زمانی که شما با سیستمی روبرو شدید که متوجه میشوید گاز ان براثر نشتی یا هر علت دیگر کم شده است بعد از پیدا کردن علت کمبود گاز باید ان را شارژ کنید.

با توجه به اینکه گاز R410a از دو گاز مختلف تشکل شده است وقتی سیستم نشتی دارد شما دقیقا نمی‌ دانید که چه مقدار از کدام گاز در سیستم وجود دارد و چه مقدار از کدام گاز خارج‌ شده است پس اصولی‌ ترین روش اینه که اگر متوجه شدید ۱۰% تا ۱۵% بیشتر از گاز کل سیستم کم شده است حتماً باید تمام گاز را خالی کرده و دوباره ان را شارژ کنید ولی اگر کمتر از مقدار ذکرشده از سیستم گاز خالی‌ شده بود می‌ توانید ان مقدار را به صورت مایع اضافه کنید.

تفاوت گاز r22 با گاز r410 در کولر گازی

نتیجه گیری

با تمام این ها حالا می دانیم که گاز R۴۱۰A کارامدتر ، به صرفه تر و با محیط زیست سازگارترند. از طرفی مشکل مطرح دیگر طولانی نبودن ضمانت شارژ خشک است اما انتخاب یکی از گازهای فریون و پورون ، انتخاب دشواری نیست چرا که این تصمیم توسط صنعت HVAC و محدودیت های مقرارتی اتخاذ شده است.

در نهایت می توانیم به صراحت اعلام کنیم که R۴۱۰A برای یک سیستم کارامد و البته کمک به محیط زیست بهتر عمل می کنند و در زمان خرید یک سیستم جدید، باید مطمئن شوید که دستگاه به جای یک سیستم شارژ از R۴۱۰A استفاده می کند.

کولرگازی  اجنرال مدل 2020 

لیست قیمت کولرگازی

اعلام آنلاین قیمت+لیست قیمت کولرگازی

ارزانترین قیمت کولرگازی 30000 اجنرال

ارزانترین قیمت کولرگازی 24000 اجنرال

ارزانترین قیمت کولرگازی 18000 اجنرال

ارزانترین قیمت کولرگازی 12000 اجنرال

 کولرگازی در اینستاگرام با بیش از ده هزار نفر عضو

کانال تلگرام کولرگازی بانه

کولرگازی بانه در اینستاگرام

برند های کولرگازی بانه

علت سوختن کمپرسور کولرگازی چیست ؟

هزینه برق کولرگازی چقدر است ؟

انتخاب کولرگازی بر اساس متراژ

راهنمای خرید کولرگازی

علت چکه کردن آب از پنل کولرگازی چیست ؟

چرا کولرگازی یخ می زند ؟

مشکلات رایج کولرگازی کدامند ؟

علت کاهش خنک کنندگی در کولرگازی چیست ؟ چرا کولر باد گرم میزند ؟

دلیل بوی بد کولرگازی و راههای رفع آن چیست ؟

مقایسه کولرگازی با کولرآبی

مصرف برق کولرگازی اینورتر چقدر است ؟

هفت باور نادرست در مورد کولرگازی

راههای تشخیص کولرگازی اصلی از تقلبی ؟

کولرگازی با مصرف A +++

فروشگاه کولرگازی کم مصرف در بانه

کدام مارک کولرگازی بهتر است ؟

برتری کولرگازی اینورتر دار به کولرگازی معمولی در چیست ؟

تفاوت کولرگازی دی سی اینورتر با کولرگازی اینورتر وی چیست ؟

قیمت کولرگازی 12 هزار

قیمت کولرگازی 18 هزار

قیمت کولرگازی 24 هزار

قیمت کولرگازی 30 هزار

قیمت کولرگازی 36 هزار

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS12LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS18LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS30LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS24 LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

اجزای اصلی تشکیل دهنده کولرگازی کدامند ؟ و کار هرکدام چیست؟

آنچه باید در مورد کولرگازی بدانیم

مزایای فیلتر در کولرگازی اسپلیت

سوالات متداول در مورد کولرگازی اسپلیت ( بیش از پنجاه سوال متداول)

راهنمای نصب کولرگازی ( چهل توصیه مهم در نصب کولرگازی)

آشنایی با انواع کمپرسور کولرگازی

آموزش نحوه شارژ گاز R410A در کولرگازی اینورتر

آموزش نحوه شارژ گاز R22 در کولرگازی

گاز های سرمازا در کولرگازی و نحوه عملکرد آن (مبرد ها)

آشنایی با سیستم اینورتر در کولرگازی

عیب یابی و تعمیر اولیه در کولرگازی ( خود آموز تشخیص و رفع عیب در کولرگازی )

کولرگازی کم مصرف اجنرال برد اینورتر گازR410A

کولرگازی 36000 اجنرال

چگونه کولرگازی مناسب بخریم ؟