کولرگازی چگونه کار میکند ؟

کولرگازی چگونه کار میکند ؟

 

در اینجا  نحوه کار کرد  کولرگازی اسپلیت در سرمایش و گرمایش  و نحوه عمل هر یک از اجزای کولرگازی اسپلیت بطور کامل بصورت متنی و تصویری شرح داده میشود . ..

با کولرگازی میتوانیم دمای محیطی را که در آن قرار گرفته ایم به دلخواه خود تنظیم کنیم . در تابستان محیط را خنک و در زمستان , گرم نماییم .

اجزای اصلی کولرگازی کدامند ؟

در پنل خارجی :  کمپرسور – فن – کندانسور یا تقطیر کننده    –   لوله مویین

در پنل داخلی :  فن پروانه – الکتروموتور فن  –    اوا پراتور   یا تبخیرکننده

در حالت سرمایش : گاز مبرد که بصورت مایع سرد در آمده , به پنل داخلی میرود و هوای اتاق را خنک میکند .

در حالت گرمایش : گاز مبرد که بصورت بخار داغ در آمده  , به پنل داخلی میرود و پس از گرم کردن هوای اتاق بصورت مایع به پنل خارجی باز می گردد .

شرح کارکرد و نحوه عمل کولرگازی در حالت سرمایش : وقتی دکمه کنترل را می زنیم گیرنده پنل داخلی پیام را دریافت میکند و پردازشگر روی برد الکترونیکی دستور را اجرا میکند . اول الکتروموتور فن پنل داخلی شروع بکار میکند  … ۳ دقیقه بعد پردازشگر توسط کابل رابط پیام را به پنل خارجی میفرستد .

همراه با کمپرسور در پنل خارجی فن کمپرسور نیز شروع بکار میکند . داخل کولرگازی گاز مبرد r410a موجود است این گاز که بصورت بخار و دارای فشار کم هست توسط کمپرسور مکیده شده و فشار و دمای آن بالا میرود و بسمت کندانسور فرستاده میشود .

هوا توسط فن روی کندانسور جریان می یابد . در اینجا گازی که بصورت بخار هست از هوای بیرون گرمتر می باشد و به همین دلیل گاز حرارت خود را به هوا انتقال می دهد و متراکم شده به حالت مایع در می آید . گازی که از کندانسور خارج میشود دمای ۴۵  درجه و فشار بالا دارد که بعد از عبور از لوله مویین و افت فشار به دمای ۱۰ درجه سانتیگراد می رسد و در حالت مایع توسط لوله مسی نازکتر به پنل داخلی انتقال می یابد .

گاز مبرد که بصورت مایع در آمده داخل لوله های مسی اواپراتور ( تبخیرکننده) جریان می یابد . مس یکی از بهترین مواد در انتقال حرارت است و فین های الومینیومی روی اواپراتور هم باعث انتقال بهتر حرارت به داخل لوله های مسی میشوند .

توسط فن هوا روی اواپراتور پرتاب میشود. گاز مبرد که حالت مایع دارد داخل لوله های مسی حرارت هوا را جذب می کند و بدین ترتیب هوای اتاق خنک میشود . گازمبرد مایع هم در اثر حرارت جذب شده به بخار تبدیل میشود . در اینجا طبق قوانین فیزیک  گاز مبرد ” گرمای نهان ” خود را از دست می دهد و   در حالی که دمای گازمبرد  مایع تفاوتی نکرده است حالت فیزیکی ان تغییر کرده و بشکل بخار در می اید مانند اب شدن یخ صفر درجه که به اب صفر درجه تبدیل میشود .

گازمبرد که بصورت بخار درآمده توسط لوله مسی بزرگتر از پنل داخلی به کمپرسور در پنل خارجی میرود و توسط کمپرسور مکیده شده و فشار و دمای ان بالا می رود و در کندانسور دوباره متراکم میشود به این چرخه فرایند سرمایش در کولرگازی می گویند .

شرح کارکرد و نحوه عمل کولرگازی در حالت گرمایش : وقتی از کنترل فرمان گرمایش صادر میشود , کمپرسور گاز مبرد را که دما و فشار بالا دارد نه به کندانسور بلکه از طریق شیر چهارطرفه با برعکس کردن مسیر به پنل داخلی میفرستد . گاز مبرد که دمای ۴۵ درجه و حالت بخار دارد به تبخیر کننده میرود و از داخل لوله های مسی آن عبور میکند . گاز مبرد اینبار از هوای اتاق گرمتر است و گرمای خود را به هوایی که از روی فین ها عبور میکند انتقال میدهد و کولر باد گرم میزند . به این چرخه فرایند گرمایش در کولرگازی می گویند .

نحوه کار کولرگازی را در ویدئوی زیر ببینید  : (برای نمایش ویدئوی  آموزشی  روی لینک زیر  کلیک کنید )

نحوه کار کولرگازی

 

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS12LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS18LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS24 LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

تفاوت کولرگازی دی سی اینورتر با کولرگازی اینورتر وی چیست ؟

 در مورد کولرگازی بیشتر بدانیم  :

عیب یابی و تعمیر اولیه در کولرگازی ( خود آموز تشخیص و رفع عیب در کولرگازی )

راهنمای خرید کولرگازی و برآورد ظرفیت BTU

کانال تلگرام کولرگازی بانه

 

 

 

کولرگازی چگونه کار میکند ؟ نحوه کار کولرگازی چگونه است ؟ کولرگازی چگونه خنک می کند ؟ سرمایش و گرمایش در کولرگازی چگونه انجام میشود ؟ کولرگازی اسپلیت چگونه کار میکند ؟ سیستم کار کولرگازی ؟ کولرگازی به چه نحوی کار می کند ؟

No votes yet.
Please wait...