آنچه باید در مورد کولرگازی بدانیم

کولر گازی مناسب برای تهران

کولر گازی مناسب شمال

کدام کولر گازی برای تهران مناسب است ؟

یکی از مواردی که در هنگام خرید کولرگازی باید به آن توجه کرد این است که ابتدا منطقه جغرافیایی خود را شناسایی کنیم و با توجه به نوع آب و هوای آن اقدام به خرید کولر گازی نماییم.

اکثر کولرهای گازی موجود در کشور به سفارش کشورهای عربی از جمله دبی و امارات ساخته شده اند و چون این کشورها در مناطق جغرافیایی با آب و هوای گرم واقع شده اند، می توان نتیجه گرفت که تقریبا تمام کولرهای گازی موجود در کشور که به سفارش کشورهای عربی ساخته شده اند، پاسخگوی شرایط آب و هوایی کشورمان ایران هستند. زیرا ایران در منطقه جغرافیایی با آب و هوای نسبتا معتدل قرار گرفته و دمای هوا به نسبت کشورهای عربی زیاد بالا نمی رود.

در هر حال بسیاری از هموطنان گرامی این پرسش را مطرح می کنند که با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه چه نوع کولری مناسب ماست؟

در ابتدا باید گفت که نوع موتور کولرهای گازی از لحاظ منطقه جغرافیایی قابل استفاه به دوع T1 و T3 دسته بندی می شوند که نوع اول برای مناطق با آب و هوای معتدل و نیمه گرم کاربرد دارند و نوع دوم برای مناطق گرمسیری بیشتر کاربرد دارد. به این معنا که کولرهای گازی با کمپرسور T1 برای مناطقی با دمای هوای تا 47 درجه سانتی گراد قابل استفاده هستند اما درجه حرارت و دمای قابل تحمل برای کولرهای گازی با کمپرسور T3 تا 57 درجه سانتی گراد نیز ارتقا داده شده است. این اطلاعات به این معنی نیستند که نمی توان از کولرهای گازی با کمپرسور T3 در شرایط آب و هوایی معتدل استفاده کرد، بلکه به این معنی است که مناسبترین کولرگازی را برای مناطق جغرافیایی مختلف انتخاب کنید. برای مثال اگر از کولرگازی با کمپرسور T3 در شرایط آب و هوایی معتدل استفاده شود، ممکن است هزینه برق مصرفی بالا رفته و همچنین از طول عمر کولرگازی کاسته شود. به همین دلیل است که به هنگام خرید کولر گازی باید به نوع موتور آن توجه داشته باشید.

کمپرسور کولرهای گازی از لحاظ ساختمان به سه نوع پیستونی، اسکرول و روتاری تقسیم می شوند. کمپرسورهای پیستونی به کمپرسور سنگین معروف هستند و دلیل این نامگذاری هم وزن زیاد و قدرت بالای این کمپرسورها بوده و برای مناطق با آب و هوای بسیار گرم منسب هستند. این کمپرسورها دارای موتور T3، قدرت زیاد، مصرف انرژی بالا و بازدهی خوبی هستند. گاز مورد استفاده در این نوع کمپرسورها R22 است که این یکی از نقاط ضعف این نوع کمپرسورهاست و هنوز جایگزینی برای این گاز یافت نشده است. زیرا گاز r22 طبق نظر بهداشت جهانی برای محیط و لایه اوزون مخرب بوده و تاثیری نامطلوبی بر محیط خواهد گذاشت.

موتور کمپرسورهای اسکرول در قالب T3 تولید و ساخته می شوند. همچنین مصرف این کمپرسورها کمتر بوده که این گزینه حق انتخاب بیشتری را نسبت به کمپرسورهای پیستونی در اختیار شما قرار می دهد. کمپرسورهای روتاری نیز در دو نوع T1 و T3 مونتاژ می شوند و در هر نوع شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار می گیرند. گاز مورد استفاده در کمپرسورهای اسکرول و روتاری اکثرا r410a است که این گاز دارای سرمایش بیشتر و مناسب برای محیط زیست شناسایی شده است. کمپرسورهای روتاری در حال حاضر بیشترین نوع کمپرسور موجود در بازار هستند و به نسبت انواع دیگر صدای کمتری دارد.

برند های کولرگازی بانه

علت سوختن کمپرسور کولرگازی چیست ؟

هزینه برق کولرگازی چقدر است ؟

انتخاب کولرگازی بر اساس متراژ

راهنمای خرید کولرگازی

کولر گازی مناسب برای تهران