آنچه باید در مورد کولرگازی بدانیم

مناسب ترین کولر گازی برای شمال

کولر گازی مناسب شمال

بهترین کولر گازی برای شمال کشور کدام است؟

کولر گازی در مناطقی با آب و هوای مختلف مانند مناطق معتدل و مرطوب شمال عملکرد خوبی دارد و باعث تهویه مطبوع و همچنین ایجاد سرمایش و گرمایش می شود. عملکرد کولرهای گازی به گونه ای است که با گرفتن رطوبت هوا در مناطق مرطوب باعث کاهش رطوبت هوای داخل می شوند. به همین دلیل است که کولر های آبی به علت ایجاد رطوبت زیاد برای مناطق مرطوب مناسب نیستند.

انواع کلاس آب و هوای کولر گازی

قبل از خرید کولرگازی باید بدانیم که چه کولر گازی برای آب و هوای منطقه ما مناسب است. اما سوالی که در اینجا پیش می آید این است که از کجا بفهمیم نوع کلاس آب و هوای کولرگازی چیست؟ در واقع نوع کلاس آب و هوایی هر کولرگازی بر روی برچسب انرژی آن نوشته شده و هر کدام از آن ها دارای ظرفیت های متفاوتی هستند که با واحد btu سنجیده می شود و هر چه عدد آن بیشتر باشد میزان سرمادهی آن بیشتر است و شما باید با در نظر گرفتن شرایط خانه و متراژ آن ظرفیت مناسب را انتخاب کنید تا بازدهی بهتری داشته باشد.

کولر گازی ها بر اساس نوع کلاس آب و هوا به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

مناطق معتدل یا T1: کولرگازی های نوع T1 برای مناطق معتدل و مرطوب مثل نیمه شمالی ایران، کرج و تهران مناسب می باشند. این اسپلیت ها برای دمای حداکثر 43 الی 45 درجه سانتی گراد کاربرد خواهند داشت.

مناطق سرد یا T2: کولر اسپلیت های نوع T2 مناسب مناطقی با آب و هوای سرد شامل 7 تا 35 درجه سانتی گراد می باشند. البته در این مناطق بیشتر از قابلیت گرمای کولرگازی استفاده می شود. این کولرگازی ها بیشتر برای مناطق غرب و شمال غربی کشورمان مناسب هستند.

مناطق گرمسیر یا T3: اسپلیت های نوع T3 برای مناطق گرمسیری مانند استان های بوشهر، خوزستان و هرمزگان و… مناسب هستند. زیرا این کولرها تا دمای 57 درجه سانتی گراد و در بعضی دستگاه ها تا دمای 55 الی 60 درجه قابلیت ایجاد هوای مطبوع دارند.

کلاس آب و هوایی حداکثر تحمل دما اقلیم جغرافیایی
T1 45 درجه سانتی گراد معتدل و مرطوب
T2 35 درجه سانتی گراد کوهستانی و سردسیر
T3 57 درجه سانتی گراد خشک و گرمسیر

گاز مبرد R410

گاز مبرد r410 در مقایسه با نسل های قبل دارای بازدهی بهتر و در نتیجه صرفه جوی انرژی بیشتر است.   گاز مبرد 410 با کمپرسور های روتاری و اسکرول نیز سازگار بوده و علاوه بر کاهش مصرف برق برای محیط زیست نیز بسیار کم خطر است.

پرتاب باد قوی بالای 15 متر

پرتاب باد یک کولر گازی با توجه به ظرفیت سرمایش آن از ۱۰ تا ۱۵ متر است. پرتاب باد قوی باعث توزیع یکنواخت هوای خنک در محیط یک اتاق و حتی اتاق های مجاور می شود.

گرید انرژی بالا

گرید انرژی یا رده انرژی که بر روی برچسب انرژی کولر گازی درج شده نشان دهنده بازدهی در حالت سرمایش و گرمایش و میزان مصرف انرژی است. رده انرژی A به معنی بهترین عملکرد و بیشترین بازدهی و کمترین میزان مصرف انرژی است. اگر قصد خرید کولر گازی برای شمال ایران را دارید بهترین انتخاب کولر گازی دارای گرید انرژی A یا B می باشد.

بهره مندی از اینورتر

تکنولوژی اینورتر در کولر گازی موجب کاهش ۶۰ درصدی مصرف برق می شود. کولر گازی اینورتر بر خلاف کولر گازی معمولی در صورت رسیدن دمای محیط به دمای مشخص شده به جای خاموش شدن کولر گازی، دور موتور کاهش می یابد تا از خاموش و روشن شدن مکرر و فشار به کمپرسور جلوگیری شود. با این کار به طور قابل توجهی در مصرف برق هم صرفه جویی می شود.

مناسب ترین کولر گازی برای شمال

کولرگازی با چه کمپرسوری برای مناطق شمال بخریم؟

کولرهای گازی دارای کمپسورهای مختلفی هستند که هر کدام کارایی متفاوتی دارند. کمپرسور ها شامل سه نوع پیستونی، روتاری و اسکرال می باشند. اما کدام کمپرسور برای مناطق مختلف مورد استفاده قرار می گیرد؟ کمپرسورهای مدل پیستونی دارای قدرت بیشتری بوده و برای مناطق گرمسیری مناسب تر هستند. اما دارای معایبی چون سر و صدای زیاد، مصرف انرژی بالا و بازدهی کم نیز هستند.

کمپرسورهای مدل روتاری دارای ظرفیت کمی بوده و نسبت به مدل پیستونی سر و صدای کمتری تولید می کنند. همچنین انرژی کمتری نیز مصرف می نمایند. به همین دلیل برای مناطق معتدل و سرد از کمپرسور روتاری استفاده می کنند. این نوع کمپرسور برای کولر گازی های مورد استفاده در شمال کشور مناسب هستند. و اما کمپرسورهای اسکرال نسبت به دو مدل قبلی بازدهی بیشتری دارد و دارای سر و صدا و مصرف انرژی کمتری هستند به همین دلیل برای مناطق گرمسیری مناسب خواهند بود. اما نکته ای که درباره آن ها وجود دارد این است که به علت قیمت بالاتر و هزینه تعمیر بیشتری که نسبت به دو مدل قبلی دارند کمتر در کولرهای گازی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مصرف انرژی کولرگازی در مناطق مختلف چگونه است؟

انتخاب کولرگازی بر اساس برچسب مصرف انرژی آن اهمیت فراوانی دارد زیرا دارای اطلاعاتی است که مصرف کنندگان می‌ توانند انواع مختلف این دستگاه ها را با توجه به شاخص مصرف انرژی تعیین شده، رده‌ های بازدهی انرژی (A تا G)، تهیه نمایند. درجه مصرف انرژی هر چقدر به A نزدیک تر باشد مصرف انرژی دستگاه پایین تر است.

کولرهای گازی معمولا دارای درجه تنظیم دما (ترموستات) نیز هستند. تنظیم دمای مناسب برای فصل گرم که بین 24 تا 26 درجه سانتی گراد است باعث می شود تا هنگام رسیدن دمای اتاق به دمای تنظیم شده کولر به طور خودکار خاموش شود، بنابراین انرژی کمتری مصرف می کند. برای مناطق مرطوب شمالی نیز به دلیل مصرف زیاد از کولر گازی حتما به برچسب و درجه حرارت دستگاه توجه نمایید.

مناسب ترین کولر گازی برای شمال

استفاده از کولر گازی در شمال خوب است یا خیر؟

کولر گازی مناسب مناطق مرطوب مانند شمال، گیلان، گلستان و مازندران :  به دلیل مجهز بودن اسپلیت ها به چندین لایه فیلتر برای تصفیه‌ی هوای و امکان از بین بردن ذرات آلرژی‌زا و معلق، باکتری‌ها و ویروس‌ها برای استفاده در محیط خانه و محل کار بسیار مناسب می باشند و هوای مطلوبی را به شما ارائه خواهند داد.
نکته دوم که بسیار اهمیت دارد این است که کسانی که در شمال یا مناطقی مشابه آن ساکن هستند می دانند که در فصل گرما تعداد حشرات بسیار زیاد و آزاردهنده است. نسل جدید کولرهای گازی با مجهز بودن به قابلیتی جدید به جهت دور کردن پشه و حشرات بسیار کاربردی خواهند بود و آرامش را به همراه می آورند.
نکته سوم هزینه مصرف برق کولر گازی می باشد که مصرف برق ماهیانه اسپلیت ها در شهرهای مختلف متفاوت است. و برای محاسبه آن باید به قبض برق ویلای خود و کنتور های برق دیجیتال جدید که چند تعرفه هستند و شامل سه حالت کم بار، میان بار و اوج بار هستند و در قبض برق قابل رویت می باشند، رجوع کنید. با توجه به هزینه برق در کشورمان استفاده از کولرهای گازی با موتور کم مصرف اینورتر و رده انرژی A++ می تواند مناسب تر باشد. اما به علت این که اینورتر همیشه با یک ظرفیت کار نمی کند و میزان برق مصرفی در هر لحظه متفاوت است در نتیجه محاسبه مصرف برق کولرهای گازی اینورتر مشکل است اما به صورت کلی اینورتر ها نسبت به کولرهای معمولی 50 الی 60 درصد کم مصرف تر می باشند. بنابراین شما می توانید با خرید کولر گازی اینورتر با مصرف برق کمتری می توانید از امکانات فوق العاده این دستگاه در مناطق مرطوب و حتی معتدل بهره مند شوید.

ویژگی های بهترین کولر گازی برای مناطق شمال

مهم ترین ویژگی یک کولر گازی مناسب برای شمال مجهز بودن به یک کمپرسور قوی با کلاس آب و هوایی معتدل می باشد. همچنین ویژگی هایی مانند مجهز بودن کولر گازی به گاز مبرد R410، قابلیت پرتاب باد قدرتمند، دارا بودن قابلیت سرمایش و گرمایش امکان پرتاب باد تا 10 مترو توزیع یکنواخت آن، مجهز بودن به فناوری اینورتر، دارا بودن گرید A یا B، بهره مندی از فین های طلایی و یا مسی ضد زنگ کندانسور و کمپرسور، قابلیت خنک کنندگی سریع، کارکردی آرام و کم صدا و مجهز بودن به کمپرسور روتاری یا اسکرال که مصرف برق پایینی دارند و عملکرد بهتری نسبت به کمپرسور پیستونی در این مناطق خواهند داشت.

بهترین برند کولر گازی برای شمال ایران

از بهترین برند های کولر گازی که برای شمال کشور و مناطق معتدل و مرطوب مناسب می باشند می توان به برند های اجنرال، گری، ال جی، سامسونگ، تراست، ، جنرال، هایسنس، بوش، هیوندای، مدیا، گرین و… اشاره نمود. که هر کدام دارای انواع ظرفیت ها، ویژگی های خاص، گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش می باشند.

مناسب ترین کولر گازی برای شمال

کولرگازی بانه در اینستاگرام

کولر گازی جنرال

کولر گازی ال جی

کولر گازی پرتابل 

کولر گازی ایستاده

مناسب ترین کولر گازی برای شمال