داکت اسپلیت

طرز کار داکت اسپلیت – داکت اسپلیت چگونه کار می کند ؟

طرز کار داکت اسپلیت

داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند ؟ برای آشنایی با داکت اسپلیت و نحوه کار آن ابتدا اجزای داکت اسپلیت را معرفی می کنیم .

 

مهمترین  اجزای داکت اسپلیت کانالی :

کندانسور : یونیت خارجی  یا قسمت خارجی که در بیرون ساختمان و در فضای آزاد نصب می شود . این قسمت خود از چهار بخش مجزا  تشکیل شده است که عبارتند از :

کمپرسور  و الکتروموتور متصل به آن  –  لوله های مسی پره دار که به آن کویل گفته میشود – فن  و الکتروموتور – شیر منبسط کننده جریان مبرد  – شیر چهارطرفه برای انجام عمل معکوس در حالت های گرمایش و سرمایش.

 

اواپراتور : یونیت داخلی یا قسمت داخلی که در داخل ساختمان و زیر سقف کاذب نصب می شود .یونیت داخلی هم از چندین قسمت مجزا تشکیل شده است :

کویل اواپراتور که حاوی گاز مبرد است – فن و الکتروموتور  – تجهیزات تخلیه کننده آب (در اثر رطوبت گیری از هوا بخار آب تشکیل شده و در نهایت به مایع بدل شده است که باید تخلیه شود ) – فیلتر

 

 

لوله کشی مسی : که متصل کننده دو یونیت بالا به یکدیگر است و حاوی گاز مبرد می باشد .

کانال های چهارگوش یا گرد :منتقل کننده هوا از یونیت داخلی به اتاق ها و سالن ها

 

دریچه های ورود هوا : هوا از طریق این دریچه ها به اتاقها یا سالن مورد نظر وارد میشود .

ترموستات دیواری : که در نقطه ای قابل دسترس روی دیوار قرار می گیرد و عمل تنظیم دما – سرعت کارکرد فن یونیت داخلی – و سایر حالت های کاری دستگاه را انجام می دهد .

 

دمپر برقی : قبل از هر دریچه و درون هر  کانال قرار می گیرد .

بعد از آشنایی با قسمت های مختلف داکت اسپلیت اکنون ببینیم :

داکت اسپلیت چگونه کار می کند ؟

طرز کار داکت اسپلیت بسیار شبیه کولرگازی اسپلیت است و تنها فرق ان اینست که بجای پنل دیواری داخل ساختمان از یک اواپراتور زیر سقفی بزرگتر استفاده شده است که هوای ورودی به ساختمان در یونیت داخلی فیلتر شده و پس از کاهش یا افزایش دمای آن از طریق چندین کانال به اتاق ها و سالن ها راه می یابد .

کندانسور یا یونیت خارجی هم در ابعاد بزرگتری ساخته شده  تا پاسخگوی سرمایش و گرمایش این حجم از هوا باشد . بنابراین طرز کار داکت اسپلیت دقیقا مشابه کولرگازی اسپلیت دیواری است و تمامی اتاق ها و سالن های متصل به یک یونیت داخلی با دمای یکسان کار خواهند کرد و با هم روشن و خاموش می شوند .

 

 

نحوه عملکرد داکت اسپلیت در حالت سرمایش  و گرمایش :

سرمایش :

نحوه عملکرد کولرگازی داکت اسپلیت در حالت سرمایش بدین ترتیب است که  مبرد توسط کمپرسور موجود در یونیت خارجی به سمت یونیت داخلی با لوله کشی مسی ارسال شده و وقتی وارد کویل (لوله های پرپیچ و خم ) اواپراتور در زیر سقف کاذب میشود با هوای دمیده شده توسط فن تبادل حرارتی انجام داده و دمای هوا را کاهش می دهد . هوا ضمن سرد شدن از فیلتر نیز عبور کرده و آلودگی ها از آن گرفته میشود . در ضمن هوا وقتی با سطح سرد کویل برخورد می کند , بخار آب موجود در هوا به شکل قطرات آب در می آید (تقطیر ) و از رطوبت هوا کاسته می شود .

 

گرمایش : 

همانند کولرگازی اسپلیت , داکت اسپلیت نیز می تواند برای گرمایش مورد استفاده قرار بگیرد . طرز کار داکت اسپلیت در حالت گرمایشی بدین شکل است که یک کویل مخصوص آب گرم به یونیت داخلی افزوده می شود و در زمستان آب گرم ارسالی از طرف پکیج گازسوز یا بویلر موتور خانه در آن جریان یافته و فن با دمیدن هوا , هوای گرم را از طریق کانال ها در اتاق ها و سالن ها توزیع می کند . بنابراین در زمستان یونیت خارجی داکت اسپلیت خاموش شده و فقط یونیت داخلی کار می کند تا هوا را  از اطراف کویل داغ (داغ شده توسط آب گرم ) عبور دهد و دمای هوا را افزایش دهد .

استفاده از دمپر برقی در کانال ها : 

اگر بخواهیم در این سیستم ,  کنترل دما و جریان هوای هر اتاق یا سالن مجزا از سایر اتاق ها باشد باید قبل از دریچه خروجی هوا و درون هر شاخه از کانال , از یک دمپر برقی استفاده کنیم . دمپربرقی یک ساختار گرد شکل به همراه تیغه باز و بسته شونده دارد که هم بصورت دستی  و هم بصورت اتوماتیک (با اهرم  یا الکتروموتور ) مسیر عبور هوا از هر کانال را باز و بست کرده تا دبی یا حجم هوای ورودی به هر اتاق تغییر کند . هر دمپر برقی با یک ترموستات (حسگر) نصب شده درون اتاق , کنترل می گردد و متناسب با نیاز درخواستی از سوی کاربر , مسیر عبور هوا را به اندازه ای باز میکند تا دمای اتاق به دمای مورد نظر کاربر برسد .

 

دقت شود که دمای هوای خروجی از اواپراتور در همه کانال ها و اتاق ها یکسان است و دمپر فقط هوا را تغییر می دهد تا در نهایت منجر به کاهش یا افزایش دمای هر اتاق بصورت مجزا شود . به ازای هر اتاق یا هر قسمت از ساختمان به یک دمپر نیاز است که  هزینه آنها به مجموع قیمت داکت اسپلیت افزوده میشود .

 

سیستم های دیگری نیز برای سیستم تهویه سرمایش  و گرمایش ساختمان ها  وجود دارد  که فن کویل و چیلر و مینی چیلر و… نیز از جمله انهاست .

 

راهنمای خرید کولرگازی

آموزش شستشوی کندانسور کولرگازی

علت چکه کردن آب از پنل کولرگازی

آموزش شستشوی پنل داخلی کولرگازی

گاز های سرمازا در کولرگازی و چرخه تبرید

تست کمپرسور و عیب یابی کمپرسور

راهنمای ریموت کنترل کولرگازی

نمایندگی های کولرگازی در ایران

بهترین و جدیدترین کولرگازی اسپلیت

چگونه کولرگازی مناسب بخریم ؟

کولرگازی A + + +

در مورد کولرگازی بیشتر بدانیم  :

راهنمای خرید کولرگازی

تست کمپرسور کولرگازی و تشخیص سالم بودن آن

آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولرگازی

اجزای اصلی تشکیل دهنده کولرگازی کدامند ؟ و کار هرکدام چیست؟

آنچه باید در مورد کولرگازی بدانیم

مزایای فیلتر در کولرگازی اسپلیت

سوالات متداول در مورد کولرگازی اسپلیت ( بیش از پنجاه سوال متداول)

راهنمای نصب کولرگازی ( چهل توصیه مهم در نصب کولرگازی)

آشنایی با انواع کمپرسور کولرگازی

آموزش نحوه شارژ گاز R410A در کولرگازی اینورتر

آموزش نحوه شارژ گاز R22 در کولرگازی

گاز های سرمازا در کولرگازی و نحوه عملکرد آن (مبرد ها)

آشنایی با سیستم اینورتر در کولرگازی

عیب یابی و تعمیر اولیه در کولرگازی ( خود آموز تشخیص و رفع عیب در کولرگازی )

کولرگازی کم مصرف اجنرال برد اینورتر گازR410A

کانال تلگرام کولرگازی بانه

کولرگازی بانه در اینستاگرام

 آشنایی با انواع کمپرسور کولرگازی اسپلیت

صفحه اینستاگرام کولرگازی بانه

فروش عمده کولرگازی

بازار کولرگازی ایران

راهنمای خرید کولرگازی

3 کولرگازی پر فروش بازار ایران

تفاوت کولرگازی دی سی اینورتر با کولرگازی اینورتر وی چیست ؟

عیب یابی و تعمیر اولیه در کولرگازی ( خود آموز تشخیص و رفع عیب در کولرگازی )

کولرگازی

 

بازگشت به لیست