نبرد تانگ ها

در این نبرد  که در جنگ دوم جهانی  بین ارتش آلمان و شوروی اتفاق افتاد بیش از  شش هزار تانگ حضور داشتند و بزرگترین نبرد زرهی جهان شمرده می شود . این جنگ در تاریخ ۱۹۴۳  میلادی در منطقه کورسک   kursk  نزدیک مسکو اتفاق افتاد واز این رو به نبرد کورسک نیز معروف است .

شش هزار و سیصد تانک آلمان و شوروی و ۲ میلیون و ۲۴۰ هزار سرباز پیاده‌نظام بر روی زمین، و ۴ هزار و چهارصد هواپیمای طرفین در آسمان به جان هم افتادند که در مدتی نسبتاً کوتاه دو هزار و نهصد تانک از میان رفت، ۲۳۸ هزار سرباز کشته و هفتصد هزار تن دیگر مجروح و از صحنهٔ نبرد خارج شدند و هیتلر برای نخستین بار مجبور شد دستور عقب نشینی بدهد که این آغاز پایان کار نازیسم بود.

175349

ژوکوف – مارشال شوروی در منطقهٔ نبرد – هشت خط دفاعی مدور پشت سرهم به وجود آورده بود و با استفاده از سیصد هزار غیر نظامی محلی که آلمانی‌ها تصور می‌کردند به زراعت مشغولند صحنه را مین گذاری کرده بود.ژوکف در خطوط هشت گانه سه هزار و ششصد تانک و یک میلیون و سیصد هزار سرباز و ۲۰ هزار توپ مستقر ساخته بود و از سوم ژوئیه چند تاکتیک جالب بکار گرفته بود تا نیروهای آلمان تشویق به تعرض شوند. ارتش نهم آلمان چهارم و ارتش چهارم زرهی این کشور پنجم ژوئیه دست به تعرضات محدود زدند و خود را آشکار ساختند. تعرض همه جانبه المانی‌ها با ۹۴۰ هزار سرباز و ۲ هزار و هفتصد تانک از سحرگاه ۱۳ ژوئیه آغاز شد که با حمله متقابل ارتشهای شوروی روبرو گردید. بعد از پایان نبرد کرسک روس ها بدون اتلاف وقت به خارکف حمله کردند و آنجا را از کنترل ارتش آلمان آزاد کردند.

” آلمانها با استفاده از تانک های پلنگ و فردینالد که به تازگی دریافت داشته بودند حمله را آغاز کرده بودند که تانکهای سَبُکتر t34 شوروی به میان آنها رفتند برخی تانک های سبکتر آلمان منهدم شدند ولی تانک شکن های فردینالد که زره محکمی داشتن تانک های روس را منهدم کردند ولی سربازان روسیه با شعله افکن به سوزاندن تانکهای آلمان پرداختند و سپس توپهای شوروی مانع عقب نشینی تاکتیکی آلمانیها شدند.[آتش مداوم بیست هزار توپ شوروی که به ابتکار ژوکف مستقر شده بودند امکان نداد که فرمانده ارتشهای آلمانی که خود را در دام دیده بود به موقع و سرعت بتواند نیروهای خود را از مخمصه نجات دهد و به موضع تازه عقب بکشاند. نبرد چندین روز به طول کشید و تانک های دو طرف چندین بار با هم رو در رو شدند یکی از شدید ترین درگیریها در ۱۲ جولای ۱۹۴۳ در منطقه روستایی پروچوکاو رخ داد تانک های تی ۳۴-۸۵ روسی نیز برای بار اول در نبرد کرسک استفاده شدند که فرقشان با تی ۳۴-۷۶ در داشتن لوله توپ ۸۵ میلی متری بود که گلوله این تانک توان نفوذ در زره تانک ببر و پلنگ را داشت و این ضربه دیگری به آلمان در نبرد کرسک بود. مورخان نظامی نوشته‌اند که نبرد کورسک را توپهای شوروی بردند. این نبرد در تاریخ بزرگترین نبرد زرهی جهان است و همچنین عملیات بارباروسا ( تهاجم آلمان به شوروی ) بزرگترین تهاجم نظامی و بزرگترین اشغال نظامی تاریخ محسوب می شود.

 

کانال رسمی تلگرام کولرگازی بانه ,کلیک کنید

فروشگاه کولرگازی بانه

آنچه باید در مورد کولرگازی بدانیم …کلیک کنید

کولرگازی اینورتر چیست ؟

راهنمای خرید کولرگازی ” کلیک کنید “

کولرگازی اجنرال OGENERAL ” کلیک کنید “

کولرگازی سقفی یا داکت اسپلیت

اخبار جهان