بازار نفت در ۲۰۱۶

در شرایطی که اوپک و تولیدکنندگان نفت بیرون اوپک با حفظ سطح تولید برای سهم بازار رقابت دارند نفت ایران احتمالا جایگزین کاهش روزانه ۵۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت آمریکا در سال ۲۰۱۶ در بازارهای جهانی خواهد شد.

بانک ای ‌ان ‌زد هشدار داده که افزایش عرضه از سوی ایران بیشتر از هرگونه کاهش عرضه از سوی آمریکا خواهد بود.

چشم‌انداز آژانس بین‌المللی انرژی برای آمریکا این است که تولید نفت شیل این کشور در سال ‌جاری روزانه ۶۰۰ هزار بشکه و در سال آینده روزانه ۲۰۰ هزار بشکه کاهش خواهد یافت اما در پنج سال آینده آمریکا بیشترین افزایش تولید نفت را در جهان خواهد داشت.

بهای طلای سیاه از ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ تاکنون به دلیل تاکید اعضای سازمان کشورهای صادر‌کننده نفت(اوپک) روی دفاع از سهم بازار به جای کاهش تولید و همچنین افزایش عرضه نفت شیل آمریکا بیش از ۵۰ درصد کاهش یافت و بهای نفت‌خام به کمتر از ۵۰ دلار به ازای هر بشکه رسید اما این روزها خبرهایی مبنی بر بهبود بازار نفت در سال آینده میلادی شنیده می‌شود که دلایل آن را در ادامه خواهید خواند.
سقوط بهای نفت طی سال گذشته منجر شد تا تولید نفت برای بسیاری از تولید‌کنندگان صرفه اقتصادی نداشته باشد و همین موضوع بسیاری از غول‌های نفتی را با چالش بزرگ مالی مواجه کرد به‌گونه‌ای که اکثر آنها مجبور به تعدیل نیرو و فروش اموالشان شدند.
در پی این میزان کاهش قیمت، سرمایه‌گذاری‌های نفتی در سال‌جاری با کاهش ۲۰ درصدی مواجه شد و طبق پیش‌بینی اخیر آژانس بین‌المللی انرژی، سرمایه‌گذاری‌های نفتی در سال ۲۰۱۶ احتمالا پس از کاهش ۲۰ درصدی در سال‌جاری، کاهش بیشتری خواهد داشت.
اگر قیمت‌ها در سطوح کنونی باقی بماند، سرمایه‌گذاری‌های نفتی پس از کاهش ۲۰ درصدی در سال‌جاری که بخش عمده این کاهش از جانب آمریکای شمالی و برزیل بوده، احتمالا طی سال ۲۰۱۶ به ویژه در مناطق پرهزینه‌ای مانند شیل اویل‌ها مجددا کاهش خواهد یافت.
سرمایه‌گذاری نفتی در سال‌جاری کاهش ٢٠٠ میلیارد دلاری را تجربه کرده و طبق پیش‌بینی‌ها در سال آینده نیز میزان سرمایه‌گذاری‌های نفتی سه تا هشت درصد کاهش می‌یابد و این نخستین بار از دهه ٨٠ میلادی تاکنون است که برای دو سال پی در پی، سرمایه‌گذاری در صنعت نفت کاهش می‌یابد.
فاتح بیرول، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی در هفته بین‌المللی انرژی سنگاپور عنوان کرده است که اکنون تولید نفت سبک آمریکا به بالاترین سطح خود رسیده و انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۶ روزانه ۴۰۰ هزار بشکه کاهش پیدا کند که باعث فشار مضاعف روی عرضه می‌شود، از طرفی خطرات ژئوپلتیک در خاورمیانه می‌تواند باعث اختلال در عرضه نفت شود نیز همچنان پابرجاست و این یک اشتباه بزرگ است که توجه خود را به امنیت نفت و مسیر قیمت آن در کوتاه‌مدت معطوف کنیم.
به همین منظور کشورهای تولید کننده نفت نباید هنگام تعیین سیاست‌های انرژی خود، روی پایین ماندن قیمت‌ها حساب باز کنند چراکه ممکن است عرضه نفت از اواسط ۲۰۱۶ به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری‌ها و کاهش عرضه نفت آمریکا کم شود و مسلما کاهش عرضه منجر به افزایش بهای نفت می‌شود که به همین دلیل بسیاری از کارشناسان، کاهش سرمایه‌گذاری نفتی را یکی از دلایل مهم بهبود شرایط بازار نفت عنوان می‌کنند.
به گفته مدیر آژانس بین‌المللی انرژی بیشتر سرمایه‌گذاری‌ در انرژی‌های تجدید‌پذیر در اقتصادهای نوظهور همچون چین و هند رخ خواهد داد و سهم آنها از کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی فراتر می‌رود.
همچنین سهیل بن محمد المزروعی، وزیر انرژی امارات در کنفرانس و نمایشگاه نفت و گاز ابوظبی پیش‌بینی کرده است که قیمت نفت در سال آینده میلادی افزایش می‌یابد.


وی با اعلام اینکه روند کاهشی قیمت نفت اکنون به پایان خود نزدیک شده است و از این پس رو به افزایش خواهد داشت، گفت: از من نپرسید که این افزایش چه مقدار خواهد بود زیرا بازار درباره این مساله تصمیم‌گیری می‌کند.
از طرفی عبدالعزیز بن سلمان، معاون وزیر نفت عربستان نیز اعلام کرده است که موج کاهش سرمایه‌گذاری در صنعت نفت و گاز سبب می‌شود عرضه نفت در آینده مختل شود و قیمت این کالا جهش یابد.به گفته وی، چندین پروژه با ظرفیت تولید روزانه پنج میلیون بشکه نفت به تاخیر افتاده یا لغو شده‌اند.عبدالعزیز معتقد است همان‌طور که قیمت‌های بالای نفت دوام ندارند، قیمت‌های پایین نیز ناپایدار هستند زیرا پیامد آن کاهش سرمایه‌گذاری و توقف پویایی صنعت نفت است که امنیت عرضه را مختل و زمینه را برای جهش قیمت فراهم می‌کند.
این مقام عربستانی پیش‌بینی کرد که از سال آینده میلادی، عرضه نفت از سوی تولیدکنندگان غیراوپک رو به کاهش خواهد گذاشت و پس از آن، این روند کاهشی شتاب
خواهد گرفت.
معاون وزیر نفت عربستان همچنین اشاره کرد که تاثیر افت قیمت کنونی تنها به صنعت نفت محدود نمی‌شود و در بخش‌های دیگری همچون انرژی‌های تجدیدپذیر و گاز طبیعی نیز تاثیر پذیرفته‌اند.

 

مرکز تخصصی کولرگازی اسپلیت

کانال رسمی تلگرام کولرگازی بانه ,کلیک کنید

آنچه باید در مورد کولرگازی بدانیم …کلیک کنید

کولرگازی الجی LG ” کلیک کنید “

 خود آموز عیب یابی در کولرگازی

 

راهنمای خرید کولرگازی

تست کمپرسور کولرگازی و تشخیص سالم بودن آن

آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولرگازی

اجزای اصلی تشکیل دهنده کولرگازی کدامند ؟ و کار هرکدام چیست؟

آنچه باید در مورد کولرگازی بدانیم

مزایای فیلتر در کولرگازی اسپلیت

سوالات متداول در مورد کولرگازی اسپلیت ( بیش از پنجاه سوال متداول)

راهنمای نصب کولرگازی ( چهل توصیه مهم در نصب کولرگازی)

آشنایی با انواع کمپرسور کولرگازی

آموزش نحوه شارژ گاز R410A در کولرگازی اینورتر

آموزش نحوه شارژ گاز R22 در کولرگازی

گاز های سرمازا در کولرگازی و نحوه عملکرد آن (مبرد ها)

آشنایی با سیستم اینورتر در کولرگازی

عیب یابی و تعمیر اولیه در کولرگازی ( خود آموز تشخیص و رفع عیب در کولرگازی )

کولرگازی کم مصرف اجنرال برد اینورتر گازR410A

کانال تلگرام کولرگازی بانه

کولرگازی بانه در اینستاگرام

کولرگازی اجنرال اینورتر مدل ASGS30LFCA

توان های موجود در کولرگازی اجنرال مدل ASGS18LFCA :

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS12LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS18LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS30LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS24 LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

حراجی کولرگازی اسپلیت

کولرگازی اسپلیت میتسوبیشی

کولرگازی سامسونگ

کولرگازی اجنرال

کولرگازی الجی

کولرگازی پاناسونیک

کولرگازی گری

کانال رسمی تلگرام کولرگازی بانه ,کلیک کنید

اخبار کولرگازی اسپلیت

کولرگازی اجنرال OGENERAL ” کلیک کنید “

 آشنایی با انواع کمپرسور کولرگازی اسپلیت

صفحه اینستاگرام کولرگازی بانه

فروش عمده کولرگازی

بازار کولرگازی ایران

آشنایی با سیستم اینورتر…کلیک نمایید