اقتصاد چین

چین دارای دومین اقتصاد بزرگ جهان  و  پس از ایالات متحده امریکا قراردارد  . چین  یک بازیگر اصلی در اقتصاد جهانی  است.

حجم اقتصاد چین بلافاصله پس از اتحادیه اروپا  و آمریکا یعنی در مقام سوم در جهان قرار می‌گیرد. چنانچه رشد کنونی اقتصادی چین همچنان ادامه یابد، چین از نظر اقتصادی، در حال رسیدن به آمریکا یعنی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است و باید خود را برای مقابله با پی آمدهای سیاسی و اقتصادی این موضوع آماده کند. این امر موجب نگرانی‌های عمده سیاسی خواهد شد زیرا این کشور بصورت نیروی بمراتب قوی‌تری در منطقه در آمده. بیش از ۵۰ ٪ مردم چین کشاورزند. صنعتگران ۲۴٪ و کارمندان و بازرگانان۲۶ ٪ نیروی کار فعال این کشور را تشکیل می‌دهند. با این وجود حدود ۲۰۰ میلیون نفر از مردم چین با درآمد روزانه کمتر از یک دلار زندگی می‌کنند. میلیونها تن هنور در فقر شدید زندگی می‌کنند و مشکلات زیربنایی نیز در چین ادامه دارد.

 

از پایان دهه ۷۰ قرن ۲۰ به این طرف، صنایع خدماتی چین پیشرفت قابل ملاحظه‌ای حاصل کرده است. این پیشرفت در دو زمینه مشخص شده است. اول اینکه دامنه صنایع خدماتی به طور مستمر گسترش یافته است. طبق آمار، از سال ۱۹۷۸ تا سال ۲۰۰۲، ارزش افزوده صنایع خدماتی چین از ۸۶ میلیارد و ۵۰ میلیون یوان به ۳۴۵۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون یوان افزایش یافته که ۳۹ برابر شده و میزان رشد سالانه متوسط آن بیش از ۱۰ در صد بوده که در مقایسه با سرعت رشد ارزش تولیدات داخلی بیشتر است. در صد ارزش کل افزوده صنایع خدماتی نیز از ۴/۲۱ در صد در سال ۱۹۷۹ به ۷/۳۳ در صد در سال ۲۰۰۲ ارتقا یافته است. در سال ۲۰۰۳، با وجود تاثیرات منفی ناشی از شیوع سارس و بلایای خشکسالی و جاری شدن سیل، این صنایع همچنان توسعه سریعی داشته است. از طرف دیگر، صنایع خدماتی چین به تدریج به کانال مهم اشتغال زایی در کشورمبدل شده است. شمار دست اندرکاران این صنایع از ۴۸ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر در سال ۱۹۷۸ به ۲۱۰ میلیون نفر در سال ۲۰۰۲ افزایش یافته که در مقایسه با شمار شغلهای افزوده صنایع چین در این مدت دو برابر شده است. اکنون، صنایع خدماتی با صنف غذایی، گردشگری، خرده فروشی، بانکداری، بیمه، اطلاع رسانی، حمل و نقل، آگهی، قانون، محاسبه، مدیریت خدمات ساختمان و غیره مرتبط است. طبق برنامه‌ریزی توسعه چین، تا سال ۲۰۲۰، نسبت ارزش افزوده صنایع خدماتی در ارزش کل تولیدات داخلی از یک سوم به بیش از ۵۰ در صد ارتقا خواهد یافت.

 

در ۳۰ سال اول پس از تاسیس جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹، دولت چین همواره نظام اقتصاد برنامه‌ای را اجرا کرده و ارگانهای مخصوص دولت برنامه ریزی و تنظیم اهداف زمینه‌های مختلف توسعه اقتصادی را بر عهده گرفته‌اند. با این نظام، اقتصاد چین می‌توانست با برنامه و اهداف تعیین شده با اطمینان توسعه یابد، اما شدت نیروی حیاتی و سرعت توسعه محدود بود. از پایان دهه ۷۰ قرن ۲۰، چین اصلاحات نظام اقتصاد برنامه‌ای را آغاز کرد. در سال ۱۹۷۸، چین در روستاها نظام مسئولیت شناسی با محور تولید مشترک و مقاطعه کاری توسط خانواده‌ها را اجرا کرد. در سال ۱۹۸۴، اصلاحات نظام اقتصادی از روستاها به شهرها منتقل شد و در سال ۱۹۹۲، چین جهت اصلاحات درباره ایجاد نظام اقتصاد بازار سوسیالیستی را تعیین کرد. در اکتبر سال ۲۰۰۳، چین بیش از پیش اهداف و وظایف مربوط به تکمیل نظام اقتصاد بازار سوسیالیستی را مشخص کرده که برحسب نیازهای توسعه شهری و روستایی، توسعه مناطق، توسعه اقتصادی و اجتماعی، توسعه همآهنگ انسان و طبیعت، توسعه کشور و اصلاحات و درهای باز رو به خارج، ضمن ایفای بیشتر نقش اساسی بازار در تقسیم منابع و تقویت نیروی حیاتی و توانایی رقابتی موسسات، کنترل کلان کشور و وظایف مدیریت اجتماعی و خدمات عمومی دولت را تکامل بخشیده و از لحاظ نظام، ساخت همه جانبه جامعه نسبتاً مرفه تضمین شده است. وظایف عمده یاد شده عبارتند از تکمیل نظام اقتصادی اساسی حاکی از توسعه مشترک اقتصاد با مالکیت گوناگون با محور مالکیت عمومی، ایجاد نظام مساعد برای تغییر تدریجی ساختار اقتصادی غیر معقولانه حاکی از نسبت بیش از حد واحدهای سنتی و فقدان در صد واحدهای مدرن در اقتصاد و وجود فاصله زیاد بین روستاها و شهرها، شکلگیری یک مکانیسم مساعد برای توسعه همآهنگ اقتصادی مناطق، تاسیس نظام بازار مدرن یکپارچه، باز و دارای رقابت منظم، تکمیل سیستم کنترل کلان، نظام مدیریت اداری و نظام قوانین اقتصادی، تکمیل نظام اشتغال، تقسیم درآمد و تامین اجتماعی و ایجاد نظام مساعد برای توسعه اقتصادی و اجتماعی. طبق برنامه تعیین شده، تا سال ۲۰۱۰، چین نظام نسبتاً کامل اقتصاد بازار سوسیالیستی را ایجاد و تا سال ۲۰۲۰، نظام نسبتاً کاملتر اقتصاد بازار سوسیالیستی ایجاد خواهد کرد.

در شرایطی که رشد اقتصادی دومین اقتصاد برتر دنیا به ۶.۹ درصد در سال ۲۰۱۵ میلادی رسید، صندوق بین المللی پول می گوید، بعید است این رشد در سال ۲۰۱۶ میلادی به بیش از ۶.۳ درصد افزایش یابد و این نشان می دهد که دوران کاهش تدریجی رشد اقتصادی چین و رکود در بسیاری از بخش های صادراتی و تولیدی این کشور فرا رسیده است.
همین مسئله موجب شده است تا چشم انداز رشد اقتصادی چین برای سال ۲۰۱۷ میلادی هم چندان خوشبینانه نباشد و رشد اقتصاد این کشور در این سال هم نزدیک به ۶ درصد پیش بینی شده است.
صندوق بین المللی پول در گزارش خود تاکید کرده که تقاضا برای کالاهای چینی در بسیاری از بازارهای جهانی کاهش یافته و اقتصاد چین تحولاتی نامناسب را تجربه کرده است و با توجه به وضعیت نامطلوب در بازارهای اقتصادی نوظهور و همچنین کشورهای پیشرفته ممکن است مخاطرات بیشتری گریبان اقتصادهای دنیا از جمله چین را بگیرد.
رشد اقتصادی چین به پایین ترین حد خود در ۲۵ سال گذشته رسیده اما هنوز از بسیاری از کشورهای دیگر بالاتر است. با وجود این چون بسیاری از کشورها به رشد اقتصادی چین وابسته هستند، همین مقدار کاهش هم برایشان زیانبار است.
پیش بینی شده است که دو سال آینده از سخت ترین سالها برای اقتصادهای نوظهوری چون چین باشد و دولت ها باید برای حل و فصل مشکلات و مهار چالش ها تدابیری اندیشه کنند.
به دولت ها توصیه شده است که اگر بتوانند با تدابیری تقاضا و مصرف را افزایش داده و اعتماد عمومی را بهبود بخشند این تحرکات کوتاه مدت می تواند در درازمدت برایشان مثمر ثمر باشد.
به نظر می رسد که چین در تلاش است تا به یک کشور توسعه یافته تبدیل شود و شاید به همین علت باشد که چرخه رکود اقتصادی در کشور آغاز شده است.
کارشناسان می گویند که نوع برخورد چین در آینده با قدرت های اقتصادی دیگر مهم است. چین یک ابرقدرت اقتصادی محسوب می شود که هر گونه تعامل آن با اقتصادهای دیگر برای جهان اهمیت دارد.


آنها افزوده اند که کاهش سرمایه گذاری و افت تولید در کنار کاهش ارزش صادرات و واردات چین به عنوان قدرت تحرک دهنده اقتصاد دنیا، اخبار خرسند کننده ای نیست.
مرکز اقتصادی «یو بی اس» گزارش کرده است که پیش بینی صندوق بین المللی پول بسیار خوشبینانه است و انتظار می رود رشد اقتصادی چین در سال جاری میلادی حتی تا ۶.۲ درصد پایین آمده و در سال ۲۰۱۷ میلادی به بیش از ۵.۸ درصد نرسد.

 

 

 

کانال رسمی تلگرام کولرگازی بانه ,کلیک کنید

مرکز تخصصی کولرگازی اسپلیت

مجله خودرو …کلیک کنید

تاریخ

آنچه باید در مورد کولرگازی بدانیم …کلیک کنید

کولرگازی اجنرال OGENERAL ” کلیک کنید “

کشورهای صنعتی دنیا کدامند ؟

راههای کاهش هزینه برق مصرفی در کولرگازی

مزایای فیلتر در کولرگازی اسپلیت

راهنمای خرید کولرگازی

تست کمپرسور کولرگازی و تشخیص سالم بودن آن

آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولرگازی

اجزای اصلی تشکیل دهنده کولرگازی کدامند ؟ و کار هرکدام چیست؟

آنچه باید در مورد کولرگازی بدانیم

مزایای فیلتر در کولرگازی اسپلیت

سوالات متداول در مورد کولرگازی اسپلیت ( بیش از پنجاه سوال متداول)

راهنمای نصب کولرگازی ( چهل توصیه مهم در نصب کولرگازی)

آشنایی با انواع کمپرسور کولرگازی

آموزش نحوه شارژ گاز R410A در کولرگازی اینورتر

آموزش نحوه شارژ گاز R22 در کولرگازی

گاز های سرمازا در کولرگازی و نحوه عملکرد آن (مبرد ها)

آشنایی با سیستم اینورتر در کولرگازی

عیب یابی و تعمیر اولیه در کولرگازی ( خود آموز تشخیص و رفع عیب در کولرگازی )

کولرگازی کم مصرف اجنرال برد اینورتر گازR410A

کانال تلگرام کولرگازی بانه

کولرگازی بانه در اینستاگرام

کولرگازی اجنرال اینورتر مدل ASGS30LFCA

توان های موجود در کولرگازی اجنرال مدل ASGS18LFCA :

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS12LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS18LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS30LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

کولرگازی اجنرال کیت اینورتر DC مدل ASGS24 LFCA گاز R410A رده انرژی A + + +

حراجی کولرگازی اسپلیت

کولرگازی اسپلیت میتسوبیشی

کولرگازی سامسونگ

کولرگازی اجنرال

کولرگازی الجی

کولرگازی پاناسونیک

کولرگازی گری

کانال رسمی تلگرام کولرگازی بانه ,کلیک کنید

اخبار کولرگازی اسپلیت

کولرگازی اجنرال OGENERAL ” کلیک کنید “

 آشنایی با انواع کمپرسور کولرگازی اسپلیت

صفحه اینستاگرام کولرگازی بانه

فروش عمده کولرگازی

بازار کولرگازی ایران

آشنایی با سیستم اینورتر…کلیک نمایید

ارزانترین قیمت کولرگازی کم مصرف A++